قطب علمی مواد سرامیکی در کاربردهای انرژی و محیط زیست- امکانات و آزمایشگاه ها
امکانات و آزمایشگاه ها

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1391/12/8 | 

  آزمایشگاه تحقیقاتی سرامیکهای پیشرفته:

  این آزمایشگاه در زمینه‌های سرامیکی مورد مصرف در صنایع پزشکی، بسترهای سرامیکی جهت حفاظت مواد رادیواکتیو، مواد ابررسانا، سنتز احتراقی و سایر روشهای تهیه پودرهای سرامیکی، مواد مقاوم در برابر حرارت و … . فعالیت می‌نماید. اهم تجهیزات موجود در این آزمایشگاه عبارتند از:

 •   3 عدد کوره دمای o C 1500
 •   Fast mill
 •   دستگاه ریخته گری لایه نازک (Thin Foil)   

  AWT IMAGE

  

  آزمایشگاه آنالیز مواد:

  این آزمایشگاه.قابلیت شناخت و اندازه گیری عناصر و تعیین درصد آن ها در فلزات و آلیاژها و بعضی مواد معدنی را دارا می باشد. اهم تجهیزات موجود در این آزمایشگاه عبارتند از:

 •    ICP
 •  کوانتومتر
 •    جذب اتمی   

  AWT IMAGE

  

  آزمایشگاه فرآیند نوین استخراج و بازیافت مواد:

  این آزمایشگاه با دارا بودن تجهیزاتی نظیر کوره مقاومتی، لوازم آزمایشگاهی، مواد شیمیائی و غیره خدماتی نظیر:

  انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به فرآیندهای استخراج فلزات، آنالیز مواد، اجرای پروژه های تحقیقاتی مربوط به بازیافت مواد با ارزش از باطله های صنعتی و آزمایشهای ذوب و فرآوری مذابها را ارائه می‌نماید.

 

  آزمایشگاه مواد کامپوزیت:

  در این آزمایشگاه تحقیقات بر روی تولید و بررسی خواص مواد کامپوزیتی زمینه پلیمری، فلزی و سرامیکی و نیز نانو کامپوزیت ها صورت می گیرد. اهم تجهیزات موجود در این آزمایشگاه عبارتند از:

 •    اکسترودر
 •   کوره های پخت
 •   هموژنایزر
 •   اولتراسونیک  

AWT IMAGE 

  

  آزمایشگاه شبیه سازی فرایندهای مواد:

  این آزمایشگاه در رمینه شبیه سازی فرآیندهای مختلف مواد و متالورژی از قبیل انجماد، جریان مذاب فلزات، پر کردن قالب، طراحی راهگاهها و تغذیه و نیز کاربرد فرآیندهای نوین در طراحی مواد نظیر استفاده از میدان مغناطیسی برای افزایش سرعت ریخته گری در کریستالیزورهای ریخته گری مداوم، همزن های مغناطیسی برای هموژنیزاسیون مذاب فلزات و ... فعالیت می نماید.

 

  آزمایشگاه فراوری آلومینیوم:

  در این آزمایشگاه برروی مراحل مختلف تولید آلومینیم از ماده اولیه آن یعنی آلومینا و همچنین فرآوری آلومینیم تحقیق صورت می گیرد بدین معنی که تحقیقاتی برروی فرآیندهای مختلف تولید قطعات آلومینیمی اعم از ریخته گری، نورد، اکستروژن، پوشش دهی و فورج آلومینیم انجام می شود. آخرین اخبار و اطلاعات علمی در زمینه آلومینیم دریک هفته نامه ویک فصلنامه اختصاصی آلومینیم که در این مرکز به چاپ می رسد در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

  

  آزمایشگاه تحقیقاتی سایش :

  این آزمایشگاه با داشتن دو دستگاه (ماشین) سایش از نوع پین روی دیسک، Pin-on-Disk ، به همراه تجهیزات جنبی جهت آماده سازی پین و دیسک، Lapping Machine ،قادر است تا رفتار سایشی مواد فلزی و سرامیکی به دو صورت یکپارچه و قطعات پوشش داده شده (از طریق عملیات حرارتی و یا آبکاری) را تعیین نماید. محور اصلی فعالیت های این آزمایشگاه انجام پروژه های دانشجویی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و نیز پروژه های صنعتی می باشد . 

  

  AWT IMAGE

    خدمات آزمایشگاه

 1. آماده سازی نمونه های آزمایشی و دیسک های ساینده
 2. انجام آزمایشات سایش در حضور و عدم حضور روانکار
 3. انجام آزمایشات سایش در دمای بالا (در حال راه اندازی) محاسبه ضریب اصطکاک و رسم نمودار کاهش وزن-مسافت (خروجی اطلاعات از قبیل نیرو و تنش اعمالی به صورت فایل
 4. تعیین مکانیزم سایش و ارائه ی طریق جهت بهبود مقاومت سایشی
نشانی مطلب در وبگاه قطب علمی مواد سرامیکی در کاربردهای انرژی و محیط زیست:
http://idea.iust.ac.ir/find-85.11934.27673.fa.html
برگشت به اصل مطلب